Nowa era w pożarnictwie

Bezpiecznie – Szybko – Skutecznie!
Oszczędzasz Wodę i Środowisko!

Cut Lanca

CutLanca – to następna generacja Urządzeń Gaśniczo-Tnących, które wprowadza nowoczesne podejście do gaszenia pożarów oparte na maksymalnym wykorzystaniu procesu przemiany mgły wodnej w parę. Zwiększa to zarówno skuteczność działań, ich szybkość jak również zmniejsza duże straty po-pożarowe wynikające z zalania pomieszczeń.

Wieloletnie doświadczenie od 2006 roku pozwala ulepszyć technologię i rozpocząć produkcję w Polsce w 2017 roku.

Najważniejszą cechą urządzenia CutLanca jest zapewnienie bezpieczniejszej pracy dla strażaków i dopasowanie do oczekiwań. Wysokie ciśnienie i odpowiednie rozdrobniona mgła wodna wyrzucana przez opatentowaną i wyprodukowaną w Polsce dyszę  umożliwia penetrację w głąb pożaru, co powoduje błyskawiczną przemianę wody w parę wodną. Reakcja odparowania odbiera ogromne ilości ciepła z pożaru, co bardzo skutecznie hamuje rozwój  najtrudniejszych pożarów wewnętrznych, nawet tych, które wydawały się wcześniej nie do opanowania. Funkcja cięcia umożliwia szybkie rozpoczęcie skutecznego gaszenia z bezpiecznej pozycji – pozostając na zewnątrz obiektu.

System produkuję ciśnienie robocze 200-300 bar i zużywa tylko do 60 litrów wody na minutę.

Bezpieczniejsze gaszenie pozostając na zewnątrz

Łatwa obsługa umożliwia operowanie już po krótkim szkoleniu

Zużywa minimalną ilość wody

Zmniejsza straty pożarowe i popożarowe

Zapewnia szybsze rozpoczęcie skutecznego gaszenia

Możliwy montaż na każdy rodzaj pojazdu – samochody ciężkie, lekkie, pickupy, przyczepki

Powszechne stosowanie

Aktualnie, w kilkudziesięciu krajach świata w użytkowaniu jest ponad 1000 systemów gaśniczo tnących zamontowanych na różnych pojazdach, a także statkach morskich i okrętach Marynarki Wojennej, począwszy od przyczepek, Melex’ów, małych samochodów typu Pick-up, VAN’ów, a kończąc na samochodach średnich i ciężkich zbudowanych na potrzeby służb ratowniczo gaśniczych.

Urządzenia Gaśniczo-Tnące stosowane są z powodzeniem we wszystkich krajach EU. W państwach Skandynawii oraz w wielu hrabstwach Anglii, jednostki ratowniczo gaśnicze posiadają po kilka urządzeń. Oficjalne statystyki podają, że jednostki, które od początku akcji stosują Lance Tnącą 300bar, kończą akcję gaśniczą wielokrotnie szybciej. Użycie udządzenia gaśniczo-tnącego eliminuje straty spowodowane podczas akcji gaśniczej przez zalewanie wodą. Dowódcy potwierdzają, że mają nowe możliwości  pozwalające błyskawicznie zapanować nad rozwojem pożaru. Wszystkie raporty podkreślają wyjątkową możliwość zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa dla ratowników poprzez gaszenie z zewnątrz przez ścianę czy przez zamkniętą bramę garażową. Pozwala to na odseparowanie strażaka od głównych zagrożeń w pożarach wewnętrznych jakimi są:  ogień, wysoka temperatura i toksyczny rakotwórczy dym. Według statystyk 80% akcji da się opanować za pomocą Lancy Tnącej 300 bar, przy zastosowaniu nowej taktyki cięcia i gaszenia.

Urządzenie Gaśniczo Tnące można bardzo łatwo zintegrować z pojazdami zdalnie sterowanymi, co umożliwia ich zastosowanie w miejscach gdzie istnieje duże ryzyko, np wybuchu dla uczestniczących w akcji służb ratowniczych.

Warto podkreślić, że na lancę gaśniczo-tnącą powinniśmy przede wszystkim spojrzeć jak na nowoczesne narzędzie w rękach strażaków. Posiadanie jej w jednostce daje kierującemu działaniem ratowniczym dodatkowe możliwości taktyczne i techniczne, które odpowiednio wykorzystane wpływają na skuteczność, szybkość i bezpieczeństwo prowadzonych działań gaśniczych. Osobną kwestią jest oczywiście sama funkcja tnąca urządzenia i zastosowanie jej przy innych niż pożar zagrożeniach.

Dlaczego Cut Lanca?

1. Szybsze rozpoznanie

Standardowymi metodami ostatecznie musimy znaleźć źródło pożaru, aby zalać go wodą czy pianą.

Rozpoznanie dla pracy urządzeniem CutLanca jest łatwe i proste (nie wymaga aż tak specjalistycznej wiedzy i dużego doświadczenia) – szukamy miejsca skąd wydobywa się dym lub ogień i w to miejsce kierujemy strumień mgły wodnej pamiętając że gorące gazy pożarowe znajdują się zawsze w najwyższych punktach obiektu czy pomieszczenia.

 

2. Szybsze pierwsze natarcie

Standardową metodą należy zrobić dobre rozpoznanie (co generuje prawie zawsze stratę czasu), aby mieć pewność w jaki sposób zapewnić minimum akceptowalnego bezpieczeństwa dla strażaków, których wpuszczamy do środka palących się pomieszczeń. Zakładanie aparatów powietrznych i szykowanie się roty do wejścia i pracy w środku palących się pomieszczeń wymaga czasu.

Natarcie urządzeniem CutLanca można rozpocząć natychmiast po dojechaniu na miejsce akcji, ponieważ gasimy z zewnątrz np. przez ścianę stojąc z daleka od temperatury i zagrożeń, najczęściej też z daleka od strefy zadymienia. OSZCZĘDNOŚĆ CZASU dla dowódcy, który zyskuje cenne minuty na rozplanowanie akcji i szybsza interwencja w celu zahamowania rozwoju pożaru są bezcenne.

 

3. Bezpieczniejsze gaszenie

Standardową metodą, aby zgasić pożar należy znaleźć źródło pożaru i zalać go wodą, więc nie mamy innego wyjścia i musimy wchodzić w strefę skrajnie gorących rakotwórczych gazów, w zadymione pomieszczenia często bez żadnej widoczności, gdzie coś może wybuchnąć, zawalają się konstrukcje, przewracają się nadpalone meble, spadają części sufitów, zwisają druty elektryczne, bywa że jest prąd. Wszystko to powoduje ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia strażaka (pamiętajmy, że mimo aparatów powietrznych, toksyczne gazy pożarowe wchłaniają się też przez skórę) nie można też pominąć narastającego ogromnego stresu podczas pracy wewnątrz palących się pomieszczeń.

Urządzenie Gaśniczo-Tnące CutLanca umożliwia gaszenie z daleka od tych wszystkich świństw bo z zewnątrz (przez dach, przez ścianę, przez zamknięte drzwi a piwnicę możesz zagasić przez strop stojąc na podłodze parteru). Co to oznacza faktycznie dla strażaków? Nową możliwość opanowania rozwiniętego pożaru pozostając oddzielony ścianą od tego pożaru i odseparowany od zagrożeń związanych z tym pożarem! Zapewniamy minimalizację narażenia na styczność z toksycznymi i rakotwórczymi produktami spalania, ograniczamy stresogenną pracę wewnątrz pożaru, minimalizujemy narażanie na skrajnie wysokie temperatury, na wybuchy, na spadające przedmioty – Nowa metoda Cięcia i Gaszenia jest najważniejszą zmianą i krokiem milowym w taktyce gaszenia pożarów wewnętrznych od dziesiątek lat i jest to informacja ważna dla strażaków, ale także dla Związków Zawodowych, Ministerstwa Zdrowia i Państwowej Inspekcji Pracy – to Nowa Era w Pożarnictwie.

 

4. Szybsze i tańsze szkolenie strażaka

Standardowe metody wymagają długotrwałego procesu szkolenia i dużego doświadczenia także ze względu na ilość niebezpieczeństw, które strażak (gasząc wewnątrz gorących i zadymionych pomieszczeń) musi umieć rozszyfrować, aby ich uniknąć lub wyeliminować.

Obsługa Urządzenia Gaśniczo Tnącego CutLanca jest prosta, więc bezpieczne skuteczne gaszenie jest możliwe już po 8 godzinnym kursie.

 

5.Mniejsze obciążenie fizyczne strażaka

Standardowe metody gaszenia pożarów wewnętrznych wymagają pracy w bardzo ciężkich warunkach (w wysokich temperaturach, w zadymieniu, bez widoczności w jednej wielkiej niewiadomej), dźwigając ciężkie węże strażackie, które na koniec trudno umyć.

Dzięki możliwości opanowania pożaru pozostając na zewnątrz w tej najtrudniejszej i najbardziej niebezpiecznej fazie pożaru, wytwarzamy lepsze warunki do pracy wewnątrz (rota wchodząca ma obniżoną temperaturę do poniżej 100 stopni Celsjusza oraz oddymione w dużym stopniu pomieszczenia, co zapewnia widoczność i komfort zarówno fizyczny jak i psychiczny). W nowych Urządzeniach Gaśniczo-Tnących po zakończeniu operowania lancą tnącą można wymienić lancę na prądownicę pistoletową, aby dogasić wewnątrz ewentualne zarzewia (podłączenie na szybko-złączkę), co pozwala uniknąć rozwijania węży standardowych.  Wąż szybkiego natarcia CutLanca jest cienki i łatwo zmywalny 🙂

 

6. Skuteczniejsze gaszenie wodą

Standardową metodą trzeba zużyć dużą ilość wody, ponieważ faktycznie tylko około 4-6% bierze udział w gaszeniu właściwym i skutecznym, reszta wody spływa niszcząc mienie poniżej i zanieczyszczając glebę oraz wody gruntowe.

Mgła wodna wyrzucana z dyszy urządzenia CutLanca odparowuje nawet w 98% a zasięg pary kubaturowo jest 1700 razy większy od wody. Dodatkowo gaz jakim jest para wodna przechodzi przez wszystkie otwory, którymi wcześnie przechodziły gazy pożarowe podpalając na swojej drodze różne materiały czy konstrukcje – teraz para wodna przechodząc tymi samymi otworami obniża temperaturę i zobojętnia mieszankę palną gazów pożarowych obniżając stężenie tlenu. Dzięki możliwości przebijania się przez różne konstrukcje możemy gasić zamknięte przestrzenie, co zawsze przyspiesza proces gaszenia.

 

7. Eliminuje problem zaopatrzenia w wodę

Gasząc rozwinięty pożar standardowymi metodami zawsze potrzebujemy duże ilości wody, co podczas średnich i dużych pożarów wymaga większego zaangażowania sił i środków w organizację zaopatrzenia w wodę, niż do bezpośredniego gaszenia (w kulminacyjnym momencie można by powiedzieć, że jest to akcja zaopatrzenia wodnego z funkcją gaszenia). Zużycie wody podczas takich akcji, to czasami dziesiątki a nawet setki ton wody.

Gasząc Urządzeniem Gaśniczo-Tnącym CutLanca używamy 60 litrów wody na minutę. Dla przykładu, do zgaszenia rozwiniętego pożaru strychu o wymiarach: długość 10m x szerokość 4m x wysokość 3m potrzebujemy około 200 litrów wody w pierwszej fazie aby opanować i przytłumić pożar oraz około 200 litrów na ewentualne dogaszenie tlących się przedmiotów. Zgodnie z wynikami testów poligonowych w ramach programu Leonardo d Vinci „The New Age of Firefighting” a także z doświadczenia  strażaków wiadomo, że aby opanować pożar hali magazynowej o powierzchni 1000m2 i wysokości 5 metrów należy zastosować minimum dwa a najlepiej trzy Urządzenia Gaśniczo-Tnące CutLanca 300bar o wydajności 60 litrów na minutę (opanowanie takiego pożaru powinno zająć do 30 minut).

 

8. Zapewnia penetrację konstrukcji i umożliwia prace rozbiórkowe

Wodny rdzeń tnący urządzenia CutLanca zapewnia możliwość penetracji lekkich konstrukcji wielowarstwowych, co umożliwia także wykonywanie różnych prac rozbiórkowych – takie prace wykonuje się samą wodą bez domieszki ścierniwa z odległości kilku metrów, stojąc w bezpiecznej strefie (karton-gipsowe sufity/ścianki, ocieplenia budynków, drewniane konstrukcje, sufity podwieszane). Nie musisz już stać pod sufitem, który ściągałeś bosakiem podręcznym czekając nieuchronnie aż posypią się na Ciebie pozostałości spalenizny.

 

 

9. Gasi i oddymia jednocześnie

Standardowymi liniami wody wentylacja hydrauliczna jest bardzo ograniczona, a oddymianie jest długotrwałe i mało skuteczne.

Gasząc pod ciśnieniem 300 bar, gdzie prędkość mgły na wylocie z dyszy osiąga 720km/h z powodzeniem oddymiamy nawet większe kubatury. Chmura mgły wodnej wyrzucana nawet na 30 metrów z dużą energią kinetyczną oraz powstające ogromne ilości pary wodnej skutecznie pozbywają się dymu – należy tylko zadbać o otwór lub otwory wylotowe.

 

10. Szybszy dojazd na miejsce akcji

Samochody średnie i ciężkie jakie używane są w tej chwili w PSP i OSP potrzebują więcej miejsca na przeciśnięcie się wąskim drogami osiedlowymi czy w ulicznych korkach – są duże bo zbiornik z wodą musi być duży.

Urządzenie CutLanca jest niewielkich rozmiarów i aby mieć skuteczność dwóch samochodów średnich gaśniczych potrzebuje 500 litrów wody, mieści się bez problemu w samochodzie typu Pick-up czy w samochodzie typu Mercedes Sprinter, co pozwala na szybszą jazdę i większą zwrotność w korkach i na wąskich uliczkach osiedlowych.

 

11. Umożliwia wycinanie otworów i przecinanie konstrukcji

Standardowa linia gaśnicza nie daje takiej możliwości, potrzebne są dodatkowe urządzenia (piły, topory, wiertarki, itp.), ale i tak pozostaje ograniczenie w przestrzeni zagrożonej wybuchem ponieważ piły strażackie a nawet topory są iskrzące.

Urządzenie CutLanca tnie i przebija się przez wszystkie znane materiały robi to wodą z domieszką proszku ściernego. Praca jest nieiskrząca (proszek jest w osłonie wody). Podczas cięcia stali temperatura materiału wzrasta do około 35 stopni Celsjusza.

 

12. Ogranicza straty powstające przez zalewanie wodą

Gaszenie prądownicami polega na laniu wody i woda się leje, podczas rozwiniętych pożarów mieszkań na wyższych piętrach często aż do parteru.

Gasząc pożary wewnętrzne rozwinięte Urządzeniem Gaśnico-Tnącym CutLanca prawie nie odnotowuje się strat przez zalanie ponieważ nawet 98% wody wyparowuje! a zużycie to zaledwie 30-60 litrów na minutę.

 

13. Gaszenie na wysokości do 300 metrów

Urządzenie Gaśniczo-Tnące CutLanca umożliwia przedłużenie i prowadzenie linii szybkiego natarcie do 300 metrów zarówno poziomo jak i pionowo.

Pozostałe Zalety

14. Mniejsze samochody – mniejsze Prawo jazdy

Urządzenia Gaśniczo-Tnące CutLanca z powodzeniem montowane są w małych pojazdach zapewniając ogromną skuteczność gaśniczą dzięki czemu w szczególności w OSP większa ilość kierowców może prowadzić mniejszy wóz do akcji ponieważ wystarczy prawo jazdy kategorii „B”. Dzisiaj w wielu OSP (w zależności od pory dnia) istnieje problem z dostępnością kierowców z kategorią C niezbędną do prowadzenia samochodów ciężarowych.

15. Faktycznie Dbamy o Środowisko

Urządzenie Gaśniczo-Tnące CutLanca zapewnia wielokrotne zmniejszenie zużycia wody z jednoczesnym zapewnieniem nieporównywalnie większej skuteczności gaśniczej -(straż najczęściej zużywa czystą, pitną wodę z hydrantów). Mniej zużytej wody przez straż, to mniej wody skażonej toksycznymi, rakotwórczymi substancjami pożarowymi spływającej w dół po sąsiadach przez pomieszczenia nieobjęte pożarem aż do gleby. CutLanca skraca wielokrotnie czas gaszenia pożaru, co oznacza mniej wyziewów dwutlenku węgla oraz innych toksycznych i rakotwórczych produktów spalania do atmosfery. Urządzenie Gaśniczo-Tnące CutLanca, to jedyna technologia walki z pożarami produkowana w Polsce, która faktycznie znacznie ogranicza tragiczny wpływ pożaru i akcji gaśniczej na środowisko naturalne. Informacja ważna dla wszystkich nas ludzi, ale w szczególności dla Ministerstwa Ochrony Środowiska, NFOŚiGW, WFOŚiGW czyli dla instytucji, które rozdzielają środki wspomagające ochronę środowiska.

16.Gasząc pożar dbamy o budynek

Zastosowanie Urządzenia Gaśniczo-Tnącego CutLanca eliminuje pękania ścian, stropów oraz innych materiałów konstrukcyjnych na skutek dużych i gwałtownych różnic temperatur. Ponieważ mgła z Lancy Tnącej wtryskiwana jest w chmurę gazów pożarowych, gdzie błyskawicznie zmienia się w parę, więc do ścian, stropów oraz innych materiałów konstrukcyjnych nagrzanych przez pożar dochodzi tylko para wodna, która nie wywołuje efektu różnic temperatur tak jak zimna woda polewana z prądownicy wprost na materiały budowlane. Spadający na strażaków tynk, pękające i odpadające elementy konstrukcji betonowych oraz ceramiki budowlanej znane są każdemu doświadczonemu strażakowi, ale uszkodzenia konstrukcji, to także ogromne straty finansowe dla właściciela. Informacja ważna dla strażaków, ale także dla właścicieli budynków, firm ubezpieczeniowych oraz inspekcji nadzoru budowlanego.

Cut Lanca w akcji!

Dowiedz się więcej

Skontaktuj się z nami aby uzyskać więcej informacji.